Asociatie Obsteasca

7 марта 2024 3

Buna ziua. Sunt cofondatoare a unei asociatii obstesti, alaturi de alte 3 persoane. Toti sunt plecati peste hotare la studii, in afara de mine. Recent am primit pe numele asociatiei o scrisoare din partea serviciului fiscal de stat in legatura cu faptul ca nu am prezentat “ declaratia cu privire la impozit pe venit Formal ONG17 “. Eu, in calitate de fondator si membu al consiliului asociatiei, am dreptul sa intocmesc si sa prezint acea declaratie de venit, avand in vedere ca Cenzorul organizatiei se afla in afara tarii?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Diana, DVS nu sunteși întărită în calitate de Cenzor, la fiscale este așa informație, de dorit să faceți legătură cu Cenzorul asociațiatie, ca să-ți prezinte o procură în acest domeniul, da avea dreptul să întocmiți declarația pentru a fi prezenta la fiscale, altfel fiscale pot să ignoreze declarația... mai detaliat DVS și după asta Asociația poate fi amendată de fisc.

8 марта 2024