Au dreptul parintii la o parte din mostenire?

11 августа 2017 38

Sot si sotie traiesc de 17 ani, dar casatoriti oficial de 8 ani. Sotul recent a decedat, avind o fiica de la prima casatorie. Parintii lui sunt ambii in viata, dar traiesc la casa lor proprie. Stiu ca dupa lege se imparte averea intre sotie si fiica. Au dreptul parintii lui la o parte din mostenire?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Da au dreptul deoarece acestia fac parte din prima clasă de moştenitori alături de fiica defunctului, fapt reglementat în art. 1500 Cod Civil.

12 августа 2017