Au valoare juridica amenda in baza camerelor video?

19 апреля 2017 731

Au valoare juridica amenda in baza camerelor video? Neachitarea lor se sanctioneaza sau nu?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Alexandr Tuceac
  • Адвокат

Radu,

Regulamentului privind organizarea şi funcţionarea Sistemului automatizat de supraveghere a circulaţiei rutiere „Controlul traficului” prevede ca supravegherea circulaţiei rutiere se efectuează cu unităţi fixe sau mobile de supraveghere. Din această categorie fac parte sistemele fixe şi mobile dotate cu camere de supraveghere care înregistrează probele privind încălcările din domeniul circulaţiei... mai detaliat rutiere în procesul de monitorizare a situaţiei în zonele de supraveghere.
Probele înregistrate cu unităţi fixe sau mobile de supraveghere, se transmit automatizat în Direcţia generală monitorizare şi control trafic al Serviciului tehnologii informaţionale din subordinea Ministerului Afacerilor Interne unde este verificată şi validată de către operator şi exportată în regim automatizat în Sistemul de evidenţă a cauzelor contravenţionale şi a persoanelor care le-au săvîrşit, contur al Sistemului informaţional automatizat „Registrul informaţiei criminalistice şi criminologice”, parte componentă a Sistemului informaţional integrat al organelor de drept.

Codul contraventional prevede ca dacă persoana fizică sau juridică nu a achitat amenda în decursul a 30 de zile de la data stabilirii acesteia, se va proceda conform reglementărilor Codului de executare. În cazul în care achitarea amenzii nu este posibilă din cauza lipsei ori a insuficienţei bunurilor sau din cauza eschivării cu rea-voinţă a contravenientului de la achitarea acesteia, instanţa de judecată poate înlocui suma neachitată a amenzii, după caz, cu:
a) amendă în mărime dublă, care însă nu poate depăşi limita maximă a sancţiunii cu amenda prevăzută de norma materială contravenţională sau de prezentul articol;
b) privarea de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 6 luni la un an;
c) muncă neremunerată în folosul comunităţii, calculîndu-se o oră de muncă pentru o unitate convenţională, durata muncii fiind de cel mult 60 de ore;
d) arest contravenţional, calculîndu-se o zi de arest pentru 2 unităţi convenţionale, durata arestului fiind de cel mult 30 de zile.

20 апреля 2017
Diana  Moraru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
21 апреля 2017
Diana  Moraru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
21 апреля 2017