Automobil atacat de câini maidanezi

12 декабря 2023 3

Salut. Mașina mea și a altor 2 vecini au fost atacate de câini maidanezi, fiindcă sub capotă se ascundeau pisici maidaneze. De 2 ori am fost cu mașina la service, vecinii la fel. Am depus la pretura Centru o petiție online. Am primit răspuns ca vor veni și vor prinde câinii și pisicile. Pot sa primesc despăgubiri de la primărie sau de la asigurări auto (nu am Casco) în baza ordinelor de la pretură?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Vasile, e o situație proasă, Da pretura este obligată să ciară lucru de la servicile corespunzătoare. DVS trebuie să prezentați probe în instanță în privința prejudiciului cauza, în document trebuie să fie indicat de la ce a provenit acest prejudiciu, de la câni sau de la alte circumstanțe, DVS... mai detaliat trebuie să faceți rost de document, unde este stipulat, că serviciule cpeciale, care se atribuie preture sunt obligate să ducă lucru cu cânii maidanezi și de alte probe. După aceasta sdunteți în drept să înaintați o cerere de chemare în judedecată pentru a solicita prejudiciul cauzat.

13 декабря 2023