Automobil evacuat

2 июня 2020 45

Buna ziua. Am avut o datorie la banca, în jur de 30.000 lei. În gaj am pus automobilul meu în valoare de 80.000 lei. Astăzi, fara hotărâre judecătorească, fără nicio scrisoare, fără niciun apel sau preintimpinare, în timp ce mă aflam la serviciu, au evacuat automobilul. Numai după ce am scris plângere la poliţie m-au sunat şi mi-au spus că ei au luat automobilul. Din câte știu asta este ilegal, nu-i așa?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Vladimir,

Daca situatia e asa cum Dvs descrieti atunci e absolut ilegal.

Executarea gajului presupune parcurgerea anumitor etape legale.

Dvs trebuie sa receptionati avizul de exercitare a gajului mobil.

Daca contractul de gaj e fara formula executorie, atunci creditorul trebuie sa se adreseze in instanta de judecata pentru deposedare.

Toata aceasta... mai detaliat procedura dureaza.

3 июня 2020
  • Юрисконсульт

Pentru o consultatie mai detaliata ma puteti contacta.

3 июня 2020