Azil de bătrâni

9 декабря 2019 34

Unchiul meu sta la un azil de bătrâni. Drept urmare, apartamentul e scris pe azil. Daca eu il iau la mine la îngrijire, e posibil sa recuperez apartamentul?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Dacă îl ingrijiți sau luați de la azil, nu înseamnă că apartamentul vă va reveni, poate există alți potențiali succesori de rang prioritar.
În asemenea caz ar fi binevenit un contract de înstrăinare cu condiția întreținerii pe viață.
Cît privește azilul, ar fi cazul de studiat contractul încheiat între unchi și azil,... mai detaliat acolo ar fi identificate condițiile privind apartamentul.

17 декабря 2019