Banca mi-a blocat cardul și susține că aș fi implicat în escrocherii

19 декабря 2023 3

Buna! Am deschis un card la o bancă și am suplinit contul de 6 ori și am făcut o extragere. Peste puțin timp mi-a fost blocat cardul. Am mers la bancă să clarific situația și acolo mi-au cerut să scriu o declarație și să indic cine a depus bani pe contul meu, dacă am transmis datele cardului unor persoane terțe etc. Nu am dat rechizitele mele bancare nimănui. Peste o săptămână m-au sunat de la bancă și m-au informat că eu am am fost implicat în nu niște escrocherii și o persoana a făcut un transfer de 500 de lei pe cardul meu, dar nici nu știam că am primit așa transfer. Care e procedura în așa cazuri? Ce trebuie să fac mai departe?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Vasile,
Trebuie sa scrii cerere scrisa catre banca si sa primesti raspuns tot in scris

20 декабря 2023