Bani imprumutati pe recipisa

8 августа 2017 55

Здравствуйте. мне по расписке должны деньги. Должны были отдать в октябре 2016. Скажите пожалуйста: как я могу вернуть свои деньги?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Îi scriți debitorului, adică persoanei care vă datorează suma de bani o cerere prealabilă prin care îl anunțați că dacă timp de 10 zile nu vă reîntoarce banii vă asumați responsabilitatea sâ-l înaintați în judecată pentru recuperarea sumei de bani, pe lângă asta veți putea cere și dobânda de... mai detaliat întirzierea de la data scadentă adică începând cu dată de când acesta trebuia să vă reîntoarcă suma de bani cât și îl veți impune la plata cheltuielilor de judecată/ asistență juridică. Toate acestea fiind făcute în baza recipisei semnate de dumnealui prin care s-a obligat reîntoarcerea datoriei .

9 августа 2017