Berărie în bloc locativ

16 мая 2021 30

Bună ziua. Locuim la bloc, iar un apartament de la primul etaj al acestuia a fost transformat în berărie. De acolo se aude o gălăgie insuportabilă produsă de butoaiele care sunt târâte pe podea atât în timpul zilei, când se livrează, cât și seara intre 21-23 .Am încercat să discut amiabil cu proprietarul pentru rezolvarea problemei, dar fără succes. Menționez că am copii mici, care se trezesc plângând de la aceste sunete oribile. Unde aș putea să mă adresez pentru soluționarea problemei? Este legal să fie amplasată o berărie într-un bloc de locuit? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Adresați o Plîngere la poliție cu descrierea situației. Referitor la faptul amplasării berăriei în blocul locativ, conform Regulamentului acest fapt trebuia de coordonat cu Asociația care are în gestiune blocul locativ. Nu știu cît de realizabil poate fi aceasta, însă comunicați-le că ve-ți cere efectuarea măsurărilor la zgomot... mai detaliat și vibrație la Centrul de Sănătate publică.

17 мая 2021