Blocarea conturilor

16 января 2024 3

Bună ziua! Am avut o judecată în vara anului 2023 într-un dosar civil, fără a cunoaște acest fapt. După 3 luni executorul judecătoresc a aplicat sechestru pe toate conturile bancare. Dacă repun în termen hotărârea judecătorească la Curtea de Apel, pot să cer executorului ridicarea sechestrului de pe conturi? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Conform Codului de executare, articolul 127. Ridicarea sechestrului
(1) Sechestrul se ridică de pe bunuri în cazul:f) scoaterii de sub sechestru a bunului în baza unei hotărîri judecătoreşti definitive.
Astfel, doar repunerea în termen nu e temei de ridicare a sechestrului, or în acest caz nu se dovedește dacă pretenția... mai detaliat de bază din dosar este întemeiată sau nu, ci doar că nu a fost respectat procedura de notificare a părților.
Este necesar să fie hotărârea definitivă a litigiului de bază prin care se admite apelul Dvs și se casează Hotărârea primei instanțe.

16 января 2024