Căîni agresivi

22 апреля 2021 26

Bună ziua. În cazul cînd un minor (13 ani), însoțeste/plimbă un cîine agresiv fără botniță pe străzile din localitate, care sunt prevederile legii? Câinele nu aparține nici minorului, nici părinților minorului, ci este al unei rude. Mulțumesc.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Se poate de scris o plîngere la poliție să fie atrasă persoana care plimbă cîinele la răspundere contravențională în baza art. 157 alin. 6, din Codul contravențional. Însă dacă persoana este minor atunci pot fi trași la răspundere reprezentanții legali.

23 апреля 2021