Călătorie peste hotare cu nepoțica de 14ani

15 февраля 2018 38

Buna ziua. Am decis cu soția să plecam la odihnă și dorim să o luăm pe nepoțica (minoră) cu noi. De ce acte avem nevoie pentru a putea trece hotarele țării? Mama și tatăl ei sunt divorțați, mama e peste hotare, tata in țară. Vă mulțumesc anticipat!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Ilie,

Dacă tatăl minorei este in țară atunci situația pentru dvs este foarte simplă și anume urmează să vă adresați la un notar împreună cu tatăl minorei pentru ca acesta sa va întocmească o procură pe numele dvs precum că vă permite să însoți minora în străinătate și precum... mai detaliat că dvs va asumați răspunde derea față de ea.

15 февраля 2018