Când divorţul în RM este imposibil ?

14 мая 2017 40

Avem 2 copii minori.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Constantin Iosip
  • Адвокат-стажер

Bună ziua,
Există o prevedere legală în Codul familiei la art.34, care prevede:
Articolul 34. Limitarea dreptului soţului de a cere desfacerea căsătoriei
În lipsa acordului soţiei, soţul nu poate cere desfacerea căsătoriei în timpul gravidităţii acesteia şi timp de un an după naşterea copilului dacă acesta s-a născut viu şi trăieşte.

Dacă divorțul... mai detaliat va fi inevitabil, aveți dreptul să cereți încasarea pensiei de întreținere pentru copii minori.

15 мая 2017