Cand se radiaza din baza de date un dosar penal pe conducerea in stare de ebrietate?

5 апреля 2017 162

Cand se radiaza din baza de date un dosar penal pe conducerea in stare de ebrietate?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Адвокат

Bună seara, Dinu!

Vă veți putea angaja după stingerea antecedentelor penale (ceea ce Dvs numiți ”radiere din baza de date”).

Termenul care trebuie să treacă pentru stingerea antecedentelor depinde de sentința pronunțată în cazul Dumneavostră. Mai jos citez articolul din Codul Penal care explică care este termenul.

Din câte înțeleg, ați fost... mai detaliat condamnat pe art. 264.1 Cod Penal (ceea ce, în funcție de alineatul concret, poate fi o infracțiune ușoară sau mai puțin gravă). În funcție de tipul pedepsei, vi se aplică sau litera e) sau g) din articolul citat mai jos.

Articolul 111. Stingerea antecedentelor penale
(1) Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele:
a) liberate de pedeapsă penală;
b) liberate, potrivit actului de amnistie, de răspunderea penală;
c) liberate, potrivit actului de amnistie sau graţiere, de executarea pedepsei pronunţate prin sentinţa de condamnare;
d) condamnate cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei dacă, în termenul de probă, condamnarea cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei nu a fost anulată;
e) condamnate la o pedeapsă mai blîndă decît închisoarea – după executarea pedepsei;
f)- exclusă
g) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni uşoare sau mai puţin grave – dacă au expirat 2 ani după executarea pedepsei;
h) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni grave – dacă au expirat 6 ani după executarea pedepsei;
i) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni deosebit de grave – dacă au expirat 8 ani după executarea pedepsei;
j) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni excepţional de grave – dacă au expirat 10 ani după executarea pedepsei.

5 апреля 2017