Care e procedura?

31 августа 2017 39

Buna! Pe data de 23/08/17 la ora 07:55/08:00 conduceam auto de marca Audi pe traseul R34. La km 84 am dat intr-o gaura, de la care a explodat roata si s-a deteriorat discul. Care e procedura de recuperare a prejudiciului?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Potrivit legislației puteți înainta o acțiune în judecată către administratorul drumului pentru plata despăgubirilor.

Mai întâi de toate la momentul accidentului trebuia să contactați organul de poliție pentru a comunica accidentul survenit și cauza, totodată să faceți câteva poze la gropile care au fost cauza accidentării și să aveți careva martori... mai detaliat pentru a putea avea careva argumente în instanță.

Trebuie să știți că astfel de acțiuni în practica moldavă sunt moarte și greu de obținut despăgubiri pentru că este greu de demonstrat acest fapt plus faptul că ați condus în limita vitezei normale .

31 августа 2017