Care e procedura cind este oprita o persoana ce conduce fara permis?

26 апреля 2017 179

Care e procedura cind este oprita o persoana ce conduce fara permis? Cum trebuie sa actioneze oamenii legii? Ce risca aceasta persoana?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua Alex,

1. Conducerea vehiculului fără permis de conducere sau dovada înlocuitoare, cu drept de circulație, a permisului (cu excepţia conducerii în cazul instruirii, în prezenţa instructorului) se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale.

2. Conducerea vehiculului de către o persoană care... mai detaliat nu are asupra sa permis de conducere ori dovadă înlocuitoare, cu drept de circulație, a permisului sau actul de înmatriculare de stat a vehiculului, sau poliţa de asigurare obligatorie de răspundere civilă se sancţionează cu amendă de la 3 la 6 unităţi convenţionale cu aplicarea a 2 puncte de penalizare.

27 апреля 2017