Care este data limita a achitării impozitului pe imobil pentru 2018?

7 июня 2018 32

Buna ziua, stimati avocati! Ma intereseaza data limita a achitării impozitului pe imobil, daca am procuratun apartament si vanzatorul nu are datorii fata de fisc, iar eu ca cumpărător nu raman cu datoria pe mine? Multumesc anticipat!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andriana Brasoveanu
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Serviciul Fiscal de Stat reamintește că pe 30 iunie expiră termenul de achitare a impozitului pe bunurile imobiliare pentru persoanele care doresc să beneficieze de reducere de 15%. Din motiv că în acest an data de 30 iunie este zi de odihnă, termenul limită pentru doritorii de a beneficia de... mai detaliat reducere a fost extins până la data de 2 iulie 2018, inclusiv. Dacă contribuabilii nu vor profita de acest drept, impozitul pe bunurile imobiliare și/sau impozitul funciar urmează a fi achitat în părți egale nu mai târziu de 15 august și 15 octombrie anul curent.
Impozitul funciar se achita in avans, respectiv, scrisoarea care v-a venit la moment este pentru anul 2018.
Sa ne auzim de bine!

8 июня 2018