Care este modalitatea de contestare a răspunsului de la poliție?

30 мая 2018 66

M-am adresat cu o plângere către poliție ca să întocmescă proces-verbal fostei soții, în baza art. 64 din Codul Contravențional și să-l remită după competență spre examinare instanței de judecată. Am primit răspuns că în acțiunele fostei soții nu sunt elementele componente ale contravenției menționate de mine. Cum să acționez în caz că nu sînt de acord cu răspunsul oferit de poliție?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

D-l Alexandru în cazul DVS cu o plîngere analogică puteţi să vă adresaţi la procuror, care e în drept să examineze legalitate hotărîrei luate de colaboratorul de poliţie. În caz dacă nu vă satisface răspunsul procurorilor ( adica procuror mic şi procuror şef de sector sau de raion ) vă... mai detaliat adresaţi cu o cerere în instanţa de judecată ( la judecătorul de instrucţie ), pentreu a vă satisface dolianţele DVS.

30 мая 2018