Care este modalitatea de vanzare a unui teren agricol?

5 июля 2023 3

Buna ziua. Detin un teren agricol in Republica Moldova si vreau sa-l vand unui cetatean roman. Este posibila o asemenea tranzactie? Care ar fi modalitatea? Multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua. Conform art.6 alin 2 al LEGII Nr. 1308
din 25-07-1997
privind preţul normativ şi modul
de vînzare-cumpărare a pămîntului , Dreptul de vînzare-cumpărare a terenurilor cu destinaţie agricolă aparţine statului, persoanelor fizice cetăţeni ai Republicii Moldova, precum şi persoanelor juridice al căror capital social nu conţine investiţii străine. Astfel, nu puteți... mai detaliat vinde teren cu destinația agricolă unui cetățean străin.

6 июля 2023