Care este procedura de a legaliza diploma?

14 июня 2018 36

Buna ziua. Am terminat colegiul de medicina din Chisinau. Vreau sa lucrez in Italia si am auzit ca daca legalizez diploma in Romania, pot activa. Unde trebuie sa ma adresez pentru a o legaliza? Este adevarat? Care este procedura de a legaliza diploma?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Marina Bzovii
  • Адвокат-стажер

Cristina, gasiti detalii aici pentru Romania https://www.edu.ro/recunoastere-echivalare-diplome
Totodată, va sugerez sa verificati conditiile de echivalare a studiilor in Italia (daca exista vreo procedura simplificata pentru diplomele obtinute in UE). Toate conditiile sunt reglementate de legislaţia statului in care intentionati sa va echivalati studiile.
Succes!

15 июня 2018