Care este procedura de stabilire a perioadei concediului de creatie?

9 марта 2023 16

Buna ziua. Sunt militar cu experienta de 15 ani. Cum poate fi stabilita perioada concediului de creatie si in baza carui acte?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Sergiu.
Anexa nr.1 la Hotărîrea Guvernului nr. 941din 17 august 2006

REGULAMENTUL cu privire la modul de îndeplinire a serviciului militar în Forţele Armate prevede:
128. Concediile de creaţie se acordă militarilor pentru definitivarea tezelor de doctorat, elaborarea manualelor şi în alte cazuri prevăzute de legislaţia în vigoare, cu excepţia celor... mai detaliat care îşi fac studiile de doctorat la secţia la zi. Durata concediilor de creaţie se stabileşte în modul prevăzut de legislaţia în vigoare.

Acest concediu se acordă de către conducătorul structurii militare.

10 марта 2023