Care este suma impozituli pe arenda?

8 декабря 2017 55

Am un butic pe care il dau in arenda. Spuneti-mi, va rog, care este suma impozitului care trebuie achitata la fisc? Suma data se plateste lunar sau anual? Pot benuficia de ceva scutire daca sunt mama a 3 copii, dintre care unul cu dizabilitate gr. 2? Va miltumesc anticipat!

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Oxana, bună ziua!
Petru a vă răspunde corect la întrebare este necesar să cunoaștem mai multe detalii și anume:
1. Oferiți acest bun în chirie ca persoană fizică sau juridică?
2. Locatarul(chiriașul) este persoană fizică sau juridică?
3. Este vorba, doar despre chiosc sau și de terenul pe care se află? În cazul în... mai detaliat care este vorba și despre teren, aceasta vă aparține cu drept de proprietate sau Dvs. îl închiriați de la cineva?

Aceste detalii ne sunt necesare pentru a vă putea spune cine este obligat să înregistreze contractul de locațiune la FISC, cine urmează să achite impozitul pe venit Dvs. ca persană fizică sau chiriașul îl va reține la sursă și îl va achita pentru Dvs. (urmând să fie întocmit și un act de achiziție, dacă acesta e persoană juridică).
Reieșind din calitatea de persoană fizică sau juridică a chiriașului diferă și mărimea impozitului pe venit care se achită la FISC.

9 декабря 2017

CHIOSCUL SE AFLA PE TERENUL CARE IMI ESTE IN PROPRIETATE, SI IL DAU IN ARENDA PERSOANEI JURIDICE,ESTE VORBA DOAR DE CHIOSC.

10 декабря 2017
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Chiriasul - persoana juridica - trebuie sa retina un impozit in marime de 10% din plata lunara de arenda. Daca retinerea a fost facuta - nu trebuie sa mai platiti nimic.

17 декабря 2017