Care este suma pe care cumparatorul trebuie sa o dea vanzatorului?

17 июля 2019 3

Buna ziua! Care este suma pe care cumparatorul trebuie sa o dea vanzatorului: suma din contractul de vanzare-cumparare sau suma din contractul de arvuna? Sumele difera din cauza cursului valutar, deoarece in contractul de vanzare-cumparare a fost indicata suma la un curs valutar de aproximativ o luna in urma (suma din cererea de garantare a creditului de la ODDIM). As dori sa cunosc care este suma pe care trebuie sa o transfer vanzatorului: suma din contractul de vanzare-cumparare sau din contractul de arvuna? Cat de corect este ca in contractul de vanzare-cumparare sa fie indicata suma la un curs vechi, dar nu la cursul din ziua in care va avea loc tranzactia?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Dupa succesiune, se incheie mai intai contract de arvuna si dupa asta contractul de vanzare cumparare.
Cum putea fi incheiat mai intai contractul de vanzare-cumparare?
Referitor la curs - regula este ca se aplica cursul valutar al BNM de la data platii, daca contractul nu prevede altfel.

18 августа 2019