Care este valoarea permisa spre import in vama cand in factura sunt inscrise 3 persoane, costul marfii este 968 euro*inclusiv TVA, sau 807 fara TVA.

13 ноября 2017 74

La introducerea in Republica Moldova din Romania a unui televizor, costul fara TVA este 807 euro, cu TVA - 968 euro. Care suma se ia in calcul la calcularea taxei? In cazul cind suma in factura in care sunt inscrise 3 persoane nu depaseste 3*300 euro, este permisa eliberarea de taxa vamala?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Legislația face referire la valoarea bunului, astfel, acesta nu trebuie sa depășească 300 de euro indiferent de nr persoanelor pe factură, astfel, dvs deja fiind obligați la taxa dreptului de import.

14 ноября 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Valoarea produsului se calculeaza impreuna cu TVA !

14 ноября 2017