Care inspectorat trebuie sa cerceteze cazul?

13 апреля 2017 26

Cine e pasibil de raspundere în cazul transportării animalelor cu încălcări a certificatului sanitar-veterinar, șoferul sau medicul veterinar care a întocmit certificatul? A fost depistat de către poliție că șoferul unei interprinderi transporta 57 porcine cu factură fiscală și certificat sanitar-veterinar, însă în anexă unde se indicau crotaliile 2 porci nu se regăseau. Certificatul a fost eliberat eronat la Anenii Noi, dar masina a fost verificată în Criuleni. Care inspectorat trebuie sa cerceteze cazul?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Юрисконсульт

Bună ziua, Ana. Referitor la întrebarea cine este vinovat și pasibil de răspundere - este de competența instanței de judecată în urma examinări tuturor probelor administrate. Cazul v-a fi cercetat de către IP Criuleni, pînă la momentul cînd se va constata că nu este de competența IP Criuleni.

30 апреля 2017