Care sunt actele necesare pentru înmatricularea mijlocului de transport pe numele meu?

17 декабря 2018 43

Buna ziua! Recent am achiziționat un mijloc de transport, al cărui proprietar a decedat cativa ani in urma, sotia acestuia însă este in viața! Spuneți-mi va rog, care sunt actele pe care trebuie sa le prezinte doamna la notar pentru a face posibila întocmirea unei procuri pe numele meu?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Igor,

Odată ce soția defunctului a devenit moștenitor a averii succesoralea ea urma să primească certificatul de moștenitor la deschiderea succesiunii.

Cu acest certificat soția defunctului urma să se adreseze la Î.S. CRÎS Registru pentru perfectarea actelor de proprietar asupra automobilului pe numele său.

Deja după aceasta ea este... mai detaliat considerată proprietar de jure a automobilului și poate dispune de el.

După această procedură ea pote să vă înstrăineze automobilul prin contract de vânzare-cumpărare.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

18 декабря 2018