Care sunt drepturile-inviolabilitatile garantate de Constitutie?

24 ноября 2017 171

Ajutati-ma, va rog frumos, sa ma clarific care totusi sunt drepturile-inviolabilitatile garantate de Constitutia RM si din ce sursa as putea descrie reglementarea acestora pentru un studiu?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună Valeriu,

Clasificarea drepturilor omului se face după conținutul acestora.
Astfel, prima categorie o formează inviolabilitățile, adică acele drepturi fundamentale, care asigură viața, posibilitatea de mișcare a individului, cele care asigură siguranța fizică, a domiciliului său.

În această categorie se includ:
1) Dreptul la viață
2) Inviolabilitatea persoanei
3) Inviolabilitatea domiciliului
4) Dreptul la libera circulație
5) Dreptul... mai detaliat la căsătorie
6) La ocrotirea familiei și a copilului.

Pentru un studiu aprofundat asupra acestor drepturi găsești informație în cartea lui Teodor CÂRNAȚ și Marina CÂRNAȚ "Protecția juridică a drepturilor omului" , Chișinău, 2006.

24 ноября 2017