Care sunt pasii in initierea procesului de divort?

22 мая 2017 95

Buna ziua, care sunt pasii in initierea procesului de divort?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Olga Saveliev
  • Адвокат

Buna ziua, Tatiana.

Daca dvs. nu aveti cu sotul copii minori comuni, în cazurile cînd între voi nu există litigii referitoare la partaj bunurilor comune sau la întreţinerea soţului inapt de muncă, căsătoria poate fi desfăcută de către oficiul stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul dvs... mai detaliat sau a sotului, cu participarea obligatorie a ambelor parti. Mai multe detalii despre procedura respectiva le puteti accesa aici: http://www.stare-civila.gov.md/ro/pages/divort-inregistrarea.

Insa, daca aveti copii minori comuni, sau sotul dvs. nu este de acord cu desfacerea casatoriei sau refuză să se prezinte la oficiul de stare civilă, desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească. In acest caz urmeaza sa depuneti o cerere de chemare in judecata in instanta de judecata in a carei raza teritoriala se afla domiciliul dumneavoastra.

22 мая 2017