Casa pusa in gaj

8 марта 2024 3

Buna ziua. Mama sotului a luat un credit bancar si a pus casa in gaj. Ea doreste sa transfere casa pe numele sotului, ca acesta la randul lui sa o vanda. Creditul nu este rambursat. Poate ea sa faca acest lucru? Daca scrie casa pe numele sotului, acesta o poate el vinde?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

una d-na Elena, nu. Nu poate să treacă casa pe soți, deoarece ea este pusă în gaj. Nici-un notar n-o să meadră la o așa tranzacție, legea nu-i permite.

9 марта 2024