Cat timp se pastreaza informatiile de la camerele video

31 мая 2018 233

A fost scrisa cerere la politie pentru a face interpelare la camera de monitorizare, dar nu au facut-o nici pana in prezent (deja au trecut 6 luni si citeva zile). Aceasta este unica solutie pentru a afla unele detalii care sunt foarte importante in plingerea depusa de o alta persoana! Ce putem face? Mai este vreo sansa? Cat timp se pastreaza informatiile de la aceste camere video? Va rog frumos, ajutati-ma!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Olga.

Referitor la întrebarea dumneavoastră, iată ce prevede la pct. 19-21 Regulamentul privind organizarea şi funcţionarea Sistemului automatizat de supraveghere a circulaţiei rutiere „Controlul traficului” – http://lex.justice.md/md/355626/:

La expirarea termenului de prescripţie a răspunderii contravenţionale (un an) datele sunt distruse. Radierea probelor se efectuează în mod automat, la expirarea termenului... mai detaliat de 3 luni din data înregistrării în Sistem, cu generarea unui raport electronic referitor la operaţiunea executată. Radierea obiectului din Sistem se face prin inserarea unei note speciale şi nu reprezintă excluderea fizică a datelor despre obiect din acesta.

Termenul de stocare a informaţiilor din Sistem poate fi prelungit în legătură cu:
1) necesitatea folosirii acestora în calitate de probe în cazul unor eventuale contestaţii împotriva procesului-verbal cu privire la contravenţie;
2) ordonanţa organului de urmărire penală;
3) încheierea instanţei judecătoreşti în legătură cu judecarea cauzei;
4) demersul motivat al subiecţilor care efectuează activitatea specială de investigaţii, în condiţiile legii.

Aceste acţiuni urmează a fi efectuate cu asigurarea drepturilor şi libertăţilor subiectului datelor cu caracter personal, în baza deciziei motivate emise de o comisie specială, formată din reprezentanţii deţinătorului Sistemului şi Secţiei protecţia datelor cu caracter personal din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, cu întocmirea procesului-verbal respectiv. Comisia specială este formată în componenţă nominală conform ordinului ministrului afacerilor interne.

Termenul de stocare a informaţiilor din Sistem nu poate fi prelungit decît pentru perioada necesară atingerii scopului urmărit, cu indicarea clară a perioadei de timp.

O zi bună.

2 июня 2018