Cauza penala fara chemarea in judecata a partii patimite

2 марта 2018 44

Buna ziua. In ce cazuri poate sa se desfasoare un proces de judecata pe o cauza penala fara ca sa fie chemata la proces partea vatamata? In 2016 mi-a fost sparta masina si furata o geanta cu bunuri si o suma de bani. Hotul a fost prins, procurorul a sunat odata si m-a chemat sa semnez ceva, dar n-am putut sa ma prezint atunci. Cand am sunat a doua zi, a spus ca deja nu mai este nevoie. Am aflat intamplator ca a avut loc procesul, nu m-au anuntat. Abia cind in 2017 am fost la judecatorie, mi-au spus ca pe cazul dat a fost judecata in iunie 2016. Apargerea a avut loc in aprilie.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Адвокат-стажер

Din moment ce a fost gasita persoana si aceasta a fost declarata vinovata, puteti inainta o actiune civila in instanta prin care sa solicitati sa va fie reparat prejudiciul cauzat. O sa aveti nevoie sa consultati un avocat care va depune cererea de chemare in judecata.

4 апреля 2018