Cazierul judiciar

22 мая 2018 277

Bună ziua! Soțul meu in 2012 a avut dosar penal intentat și închis! Părțile s-au înțeles, s-au împăcat și totul a fost ok. Sotului i-au dat 1.500 lei amenda administrativa. In 2016 am depus cerere pentru cetățenie română și soțului i-a fost respinsa din cauza că a avut antecedente penale - in cazier asa este menționat. Acuma vrem sa contestăm la București. Spuneți, va rog, e posibil sa primim cazierul curat, daca soțul nu a avut mai înainte de asta nimic cu legea, și nici după asta. De atunci au trecut 6 ani. Va mulțumesc foarte mult

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Nu este clar de ce soțului dvs i-a fost aplicată amendă dacă dosarul penal nu a ajuns în instanță de judecată sau poate sunt alte detalii..mai mult ca atât amendă administrativă înseamnă amendă contravențională ceea ce presupune un dosar contravențional ci nu penal, totuși reieșind din logica speței dacă... mai detaliat în cazierul juridic al soțului există antecedent penal reiese că acesta a fost condamnat penal . Urmează să specificați în privință cărei infracțiuni a fost pedepsit pentru a vă putea sune când antecedentul penal existent se va stinge.

O altă soluție este să solicitați un cazier juridic detaliat pentru mai multe detalii cu privire la antecedentul penal.

22 мая 2018