Ce constructii putem construi in gradina?

28 марта 2017 248

Detinem un teren cu suprafata 35 ari, amplasat in r. Orhei, s. Peresecina. Terenul este extravilan si cu titlul de gradina, amplasat chiar la prima linie a traseului M2. Intrebarea ar fi ce constructii putem efectua? Ce acte sunt necesare? Care este procedura? Si daca constructiile neaparat trebuie sa fie cu caracter agricol?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

Toate aceste informaţii se cuprind în certificatul de urbanism care se eliberează de primărie. Vedeţi Legea privind autorizarea construcţiilor.
În orice caz, trebuie să respectaţi destinaţia terenului. Terenurile agricole pot fi scose din circuitul agricol doar prin Hotărâre de Guvern conform unei proceduri mai complexe şi care prespune efectuarea... mai detaliat unei plăţi în bugetul de stat.

28 марта 2017