Ce drepturi are fosta soacra a mea (bunica) copiilor mei sa-si vada nepotii, daca ea este la evidenta psihiatrica si are grupă de invaliditate III.

17 мая 2017 55

Ce drepturi are fosta soacra a mea (bunica) copiilor mei sa-si vada nepotii, daca ea este la evidenta psihiatrica si are grupă de invaliditate III.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut Inna,

Copilul are dreptul să comunice cu ambii părinţi, cu buneii, fraţii, surorile şi cu celelalte rude. Desfacerea căsătoriei părinţilor, nulitatea ei sau traiul separat al acestora nu afectează drepturile copilului. În cazul cînd părinţii au domiciliul separat, copilul are dreptul să comunice cu fiecare dintre ei.

Copilului i se garantează... mai detaliat apărarea drepturilor şi intereselor sale legitime.

Poate fi limitat dreptul bunicii de a comunica cu nepoții numai în cazul în care acest lucru contravine intereselor copiilor.

17 мая 2017

Pe mine un singur lucru ma deranjeaza , ca ea vrea sai vada numai nu in prezenta mea. Ea se duce la gradinita sii viziteaza, copii inca nu inteleg ca ea e bunica lor ( virsta copiilor este de 2 si 5 luni)

17 мая 2017