Ce pedeapa merita?

28 июля 2018 107

Sora mea este casatorita de 5 ani si au impreuna un copil, in acest rastimp sotul a batut-o de mai multe ori. Acum o luna a batut-o foarte tare si ea a decis sa se desparta, dar el nu o lasa in pace. Ea a sezizat politia de cateva ori, dar el se alege doar cu o amenda de cateva sute de lei. Azi a batut-o iar si a vrut sa o calce cu motocicleta si a amenintat-o ca daca nu-i da copilul, o vor gasi parintii in sicriu. Ea a chemat politia si iar i-au pus o amenda de 600 de lei. Ce-i de facut? Ne facem griji pentru viata ei si a copilului!

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua
Adresați-vă cu o plângere la Procuratură.
Sora sa solicite in instanta de judecată eliberarea ordonanței de protecție. In cazul în care nu-și poate permite un avocat, ar fi cazul să solicite acordarea unui avocat din oficiu care sa o ajute cu redactarea și depunerea urmatoarelor acte:
1. Plângere la Procuratură,... mai detaliat după caz contestarea în modul corespunzător a actelor respective
2. Cererea privind emiterea ordonanței de protecție
3. Cerere de desfacere a căsătoriei, determinare a locului de trai permanent al copilului cu mama și incasarea pensiei de întreținere.

29 июля 2018
  • Юрисконсульт

D-na Elena, vă adresaţi la poliţie să fie tras la răspundere penală pe soţi pe art. 201 prim CP violenţă în familie.

29 июля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

D-le Grigoraș atunci când Poliția nu întreprinde nici o acțiune sau aplica doar amenzi pentru violență în familie, oare mai este cazul sa te adresezi la ei?!
Doamna deja s-a adresat la Poliție însă aceștia l-au sancționat doar contravențional, iar victima a fost din nou agresată. Concluzia?!

29 июля 2018