Ce pedeapsa pot primi?

21 мая 2018 137

Am lovit un pieton care in urma loviturii a suferit leziuni corporale medii. Spitalizarea si toate cheltuelile au fost suportate de mine, pietonul nu are nici o pretentie fata de mine pentru ca poarta si el vina. Eu nu eram baut si nu aveam viteza. Ce pedeapsa pot primi?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună.

Iată ce prevede Codul penal la art. 264, alin. (1):

Încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei de către persoana care conduce mijlocul de transport, încălcare ce a cauzat din imprudenţă o vătămare medie a integrităţii corporale sau a sănătăţii, se pedepseşte cu amendă în mărime de până la 650 unităţi convenţionale... mai detaliat sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani cu (sau fără) privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de până la 2 ani.

Totuși, în cazul dumneavoastră, ținând cont de toate circumstanțele expuse, consider că vă veți alege doar cu amendă (sau muncă neremunerată în folosul comunităţii) și cu suspendarea permisului de conducere pentru o perioadă determinată.

Mult succes!

21 мая 2018