Ce poate sa faca judecata cu mine?

29 сентября 2018 211

Spuneti-mi, va rog: am un credit de 10.000 lei de la o companie de creditare si s-a ridicat la 45.000 lei. M-au dat in judecata. Ce o sa mi se intample?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Instanța de judecată o să pronunțe o hotărâre în favoarea companiei de creditare să presupunem. Ulterior dvs., o să fiți obligați benevol să restituiți suma, în caz contrar, companie de creditare o să sesizeze executorul judecătoresc în vederea încasării silite a datoriei. La etapa de executare, pot fi întreprinse diverse... mai detaliat măsuri. Urmărirea salariului, sechestrarea și scoaterea la vânzare a bunurilor dvs., în limita datoriei dvs., etc.

29 сентября 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Victoria,
Dacă la moment încă se mai examinează cauza, neapărat depuneți o referință și invocați articolul 630 Cod civil.
Solicitați reducerea clauzei penale care la sigur a fost inserata în contract.
Daca contractul conține anumite clauze abuzive ce determină majorarea sumei ce trebuie restituită, s-ar putea solicita anularea acestor clauze ca... mai detaliat fiind abuzive. Or, suma care vi se cere înapoi pare a fi suficient de mare în raport cu suma contractată.

29 сентября 2018