Ce sa fac daca nu am reusit sa contestez in termen procesul-verbal?

22 ноября 2020 654

Pe 26 octombrie am fost documentat de inspectorii de patrulare, dar am scris in procesul-verbal ca nu sunt de acord cu masura aplicata si nu am recunoscut incalcarea imputata. Cu toate acestea, nu am reusit sa contestez procesul-verbal in termen de 15 zile. Care e soarta de mai departe a acestei amenzi, daca nu am de gand sa o achit?
Inca o intrebare. Conform reglementarilor in vigoare, automobilul trebuie sa treaca inspectia tehnica periodica, dar inspectorul a scris ca automobilul meu nu a fost supus testarii tehnice de stat. Mai mult, in procesul-verbal nu este bifat niciun cont trezorial la care sa achit amenda. Ar fi aceste doua aspecte motiv pentru a considera procesul-verbal nul? Va multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
puteți incersa sa contestați decizia privind aplicarea sancțiunii cu solicitarea de repunere in termen, daca instanța admite repunerea în termen, atunci va fi examinat in fond obiectiile dumneavoastră.

23 ноября 2020