Ce scriem in ordinul de eliberare despre concediul nefolosit?

18 апреля 2017 508

Este necesar de inclus expres în ordinul de eliberarea de la serviciu de efectuat plata pentru compensatia concediului nefolosit sau din start se prezumă a fi efectuată la eliberare din serviciu?
Multumim.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, Radu.

Numai decît se indică, cu specificarea perioadei şi nr. de zile.

19 апреля 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Radu, buna ziua!
NU este necesar de indicat in Ordinul de eliberare referinta la compensarea concediilor nefolosite. Ordinul de eliberare este numai si numai despre incetarea raporturilor de munca. Potrivit art. 81 alin. (3) din Codul Muncii - Ordinul trebuie sa contina expres doar articolul, alineatul, litera si punctul corespunzator din... mai detaliat Codul Muncii in temeiul caruia se desface Contractul de munca.
Referitor la concediile nefolosite, salariatul are DREPTUL de a i se compensa in caz de incetare a contractului de munca, respectiv acesta este un drept garantat de lege, care nu este obligatoriu, si nici potrivit de a fi mentionat in Ordinul de eliberare. Din contra, achitarea concediilor nefolosite ar trebui, in mod normal, sa aiba loc in temeiul unui Ordin separat emis de catre angajator.

19 апреля 2017