Ce se întreprinde in cazul cand beneficiarul de credit nu are loc de munca?

7 декабря 2019 170

O persoana care a luat un credit de la o companie de microfinanțare nu are loc de munca și nici bunuri imobile. Acum nu are posibilitatea de a achita creditul. La ce urmari se poate astepta? Poate sa i se intenteze un proces penal? Care va fi pedeapsa in cazul cand persoana nu deține suma necesara, iar datoria a crescut dublu? Ce se poate de făcut in cazul dat? Este posibil de întors doar suma care a fost luată la început?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Ion,

În cazul dat compania de microfinanțare va transmite dosarul către o companie de colecatre care îl va teroriza pe debitor și îl va presa psihologic ca să găsească surse financiare pentru a acoperi datoria.

Pedeapsă penală nu prea cred că e posibilă în cazul dat, or, trebuie să... mai detaliat existe probe care ar demonstra fapta infracțională.

Pentru a stopa calcularea penalităților, o soluție ar fi rezoluționea unilaterală a contractului de credit.

Nu este posibilă ipoteza în care persoana ar putea întoarce doar suma luată inițial, or, pe lângă suma respectivă au fost calculate dobânzi și penalități. Este posibil doar reducerea penalităților în caz că ele sunt exagerat de mari prin instanța de judecată.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

8 декабря 2019