Cearta intre doi frati, de la mostenire.

15 июня 2018 345

Buna ziua. Am asa o intrebarie la Dvs.: mama este decedata, tatal este decedat, sunt doi copii, o sora si un frate. Copiii se cearta intre dansii pentru casa. Tatal inainte de moarte a scris la notar ca dupa moartea lui casa va apartine fratelui. Sora face probleme ca nu va semna ca casa sa treaca pe frate. Care este procedura?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
În primult rând urmează să se stabilească dacă ambii părinți ai copiilor erau coproprietari ai casei, În acest sens trebuie să depuneți mai întâi declarație de acceptare a succesiunii după care notarul vă eliberează certificatul de calitate de moștenitor și mergeți cu el la organul cadastral să obțineți un extras... mai detaliat și un certificat privind valoarea bunului imobil.
Din extras va fi clar cine este proprietar. Chiar dacă în extras este indicat, doar unul dintre părinții copiilor, însă bunul a fost dobândit în timpul căsătoriei părinților și nu exista un contract matrimonial, bunul se consideră proprietate comună în devălmășie a soților Dacă ambii părinți erau coproprietari ai casei respective, atunci tatăl copiilor nu putea să testeze fiului decât cota parte ce o deține acesta.
În asemenea circumstanțe, fiica o va moșteni doar pe mama s-ași va putea pretinde doar la 1/2 din averea rămasă după decesul mamei. Această 1/2 din casa rămasă după decesul ambilor părinți se echivalează cu 1/4 din tot întregul.
Dacă cineva nu este de acord cu modul de partaj acesta se poate adresa în instanța de judecată în vederea determinării cotelor părți, mai întâi între părinții decedați(or dacă nu sunt stabilite cotele părți între decedați notarul va solicita acest lucru de la succesori, având în vedere existența unui litigiu) după care între ei înșiși.
Ulterior, când va exista o hotărâre judecătorească definitivă părțile se vor adresa din nou la același notar.

15 июня 2018