Cedarea trecerii pietonilor din sens opus

19 апреля 2024 3

Bună ziua. Am fost amendat pentru neacordarea priorității pietonului care se deplasa pe trecerea de pietoni, pe partea opusă a carosabilului. Pietonul abia începuse să traverseze, iar pe direcția mea de mers nu erau alți pietoni.
Conform art. 11 lit. f) RCR, ”conducătorul de vehicul este obligat: ... - la trecerile pentru pietoni cu circulație nedirijată, să cedeze trecerea pietonilor care se află la marginea părții carosbile și intenționează să se angajeze în traversare, precum și celor care traversează drumul pe partea carosabilă în direcția de mers a vehiculului".
Sunt pasibil amenzii, daca pietonul nu se afla pe direcția mea de mers? Mai pot contesta procesul-verbal, daca l-am semnat?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Alex, da desigur sunteți în drept să contestați trecerea pietonului, care a dat dovadă, că a încălcat prevedeile RCR și prevederile codul contravențional.

20 апреля 2024