Certificat de casatorie si de nastere pierdute

13 августа 2018 20

Buna! Situatia e asa: noi sintem cu sotul csatoriti in Rusia. Eu am cetatenie ruseasca, am nascut acolo fata si ea avea certificat de nastere rusesc. Am pierdut certificatele de casatorie si de nastere. Ce sa fac? Pot sa le restabilesc aici, in Moldova?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Valentina,
Încercați sa va adresați la oficiul de stare civilă,completați o cerere, achitați taxa, iar OSC va efectua o interpelare în Federația Rusă.
Asemenea procedură durează circa 6 luni, poate chiar ai mai mult.
In caz contrar împuterniciți pe cineva printr-o procură cu dreptul de a solicita, depune cereri și ridica actele... mai detaliat de stare civila pe numele dvs și a copilului dvs.,după care vi le expediază cu posta rapida și le recepționați în circa 10 zile.

14 августа 2018