Cetățeană străină cu reședință temporară în Moldova poate avea în proprietate o casă în Moldova?

27 февраля 2024 3

Bună ziua. O rezidentă în Moldova (reședință temporară, pe 5 ani) poate fi proprietara unei case, dacă doar soțul ei muncește aici?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Sergiu Galeru
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua!
Da.

27 февраля 2024
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Da, e posibil. Cetățenii străini nu pot procura doar terenuri cu destinație agricolă.
Puteți prezenta contractul de vânzare-cumpărare + Extras din Registrul Bunurilor Imobile pentru schimbarea reședinței din permis de ședere sau la prelungirea acestuia.

28 февраля 2024