Cheltuieli cu executorul judecatoresc

29 июля 2024 0

Buna ziua. Tatal copilului nu achita pensia alimentara si vreau sa depun titlul executoriu in privinta pensiei alimentare la un executor pentru executare silita. Ce cheltuieli va trebui sa suport atunci cand depun actele la executorul judecatoresc? Multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Codul de executare prevede că nu trebuie să avansați plata taxelor de executare.

Articolul 37. Taxele pentru efectuarea actelor

executorului judecătoresc şi spezele

... mai detaliat procedurii de executare
(7) De obligaţia avansării taxelor pentru efectuarea din oficiu a actelor executorului judecătoresc sînt scutiţi creditorii conform documentelor privind:

a) încasarea pensiei de întreţinere;

29 июля 2024