Cine deține dreptul de a pune interdictie?

21 мая 2018 168

Am avut judecată fără prezența mea. Există o hotărâre, dar de la executor judecătoresc n-am nimic. Vreau sa stiu dacă pot părăsi țara, ori nu.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

D-na Violeta, ca atare partea opusă pe cauză trebue să se deranjeze de a fi pusă hotărîrea în lucru, adica să apeleze la un executor, dacă nu este aşa ceva DVS sînteţi în drept să plecaţi unde vraţi.

21 мая 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua, la moment, cel mai simplu să aflați dacă aveți interdicția de a părăsi țara este să vă adresați cu o cere pentru a fi informați la poliția de frontieră
http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

Remarcabil că pentru a putea fi admisă o cerere ce ar interzice părăsirea țării, urmează a fi probată necesitatea.

21 мая 2018