Cit de corect mi se achita pensia alimentara pentru copilul meu minor, dupa divort de catre fostul meu sot?

3 июля 2017 72

Buna ziua. Cit de corect mi se achita pensia alimentara pentru copilul meu minor, dupa divort de catre fostul meu sot? Am scris cererea in care am indicat 1/4 din veniturile lui lunare, la inceput pensia alimentara o constituia 800 lei lunar, insa dupa citeva luni am inceput sa primesc in fiecare luna 601 lei suma fixa. Fostul sot are serviciu stabil, un salariul mai mult de 3500 lei.. are premii lunare,... Cind am telefonat contabila unde el lucreaza, mi s-a spus ca la locul de munca n-a venit nici o cerere din partea mea referitor la pensia alimentara. Adica lui nu-i se retine din salariu... Vreau sa ma conving cine aici e de vina-executorul Jud... care s-a ocupat de cererea mea...sau asa ceva e posibil...? O suma fixa si atit.

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună seara Olga,

Pentru aceasta adresațivă la executorul judecătoresc care cu siguranță vă va răspunde la întrebare totodată va remedia situație ca astfel din salariul soțului să fie oprită anume 1/4 pentru pensia alimentară.

3 июля 2017
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Olga, referitor la faptul ca dvs in Rezina aveti un singur executor nu reprezinta o problema deoarece in urma reformei aparute recent Executorul judecătoresc poate întreprinde acţiuni de executare silită doar în circumscripţia camerei teritoriale a executorilor judecătoreşti în care biroul său îşi are sediul, iar circumscriptia camerei teritoriale .

Astfel,... mai detaliat Camera teritorială a executorilor judecătoreşti Centru:
1. rl. Rezina
2. rl. Ungheni
3. rl. Călăraşi
4. rl. Nisporeni
5. rl. Străşeni
6. rl. Orhei
7. rl. Dubăsari
8. rl. Ialoveni
9. rl. Hînceşti
10. rl. Anenii Noi
11. rl. Bender
12. rl. Căuşeni
13. mun. Chişinău
14. rl. Criuleni
15. rl. Ştefan Vodă
ceea ce reiese ca va puteti adresa cu documentul executoriu in unul din raioanele date la un executor judecatoresc spre executare sau sa cereti stramutarea acestuia ceea ce prevede si art. 32 lit c) din Codul de executare ( http://lex.justice.md/document_rom.php?id=7815EB1B:E68465D1 ) si anume Documentul executoriu va fi strămutat de către executorul judecătoresc la cererea creditorului ( adica a dvs) la un alt executor judecătoresc, stabilit în condiţiile art. 30 din prezentul cod, în următoarele cazuri: c) la cererea motivată a creditorului, astfel motivind de ce solicitati si doriti stramutarea.

Totodata, depundeţi o plîngere la Ministerul Justiţiei secţia executorilor judecătoreşti cu privire la comiterea acţiunilor ilegale a executorului judecătoresc din Ungheni şi anume luare mitei.

4 июля 2017
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Olga, odata ce dvs deja sunteti divortata iar acesta prin oare care actiuni va deranjeaza, solicitati politia, iar acestia il vor sanctiona conform legii contraventionale sau penale in dependenta de faptele comise.

4 июля 2017