Cît este taxa de stat pentru a da în judecată un om care nu întoarce banii înprumutaţi?

4 мая 2017 72

Cît este taxa de stat pentru a da în judecată un om care nu întoarce banii înprumutaţi?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Юрисконсульт

In dependenta de suma -lex.justice.md/md/313274/

4 мая 2017
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua Ion,

Taxa de stat în litigiile patrimoniale (de întoarcere a datoriei inclusiv) este de 3% din suma pe care o pretindeți.

4 мая 2017
Cristian Șchiopu
  • Студент

Ion,

Pentru cererile de chemare în judecată la litigiile cu caracter partimonial se va încasa 3% din valoarea acțiunii sau din suma încasată, dar nu mai puţin de 150 lei şi nu mai mult de 25 000 lei de la persoane fizice, reclamanți.

Pentru persoanele juridice care depun cererea de chemare în judecată... mai detaliat este la fel 3 % încasat din valoarea acțiunii sau suma încasată, însă nu mai puțin de 270 lei și nu mai mult de 50000 lei.

4 мая 2017