Coautorat sau complice?

23 ноября 2017 327

Speta: daca unul violeaza si altul tine cutitul la gitul victimei, este coautorat sau complice?

Jurist comments 2

Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Parerea mea : Complice ! Coautoratul il primeste cutitarul daca violeaza si el !
or complice este persoana care, cu intenţie, înlesneşte sau ajută în orice mod la comiterea unei fapte penale.

Articolul 42. Participanţii
(1) Participanţii sînt persoanele care contribuie la săvîrşirea unei infracţiuni în calitate... mai detaliat de autor, organizator, instigator sau complice.
(2) Se consideră autor persoana care săvîrşeşte în mod nemijlocit fapta prevăzută de legea penală, precum şi persoana care a săvîrşit infracţiunea prin intermediul persoanelor care nu sînt pasibile de răspundere penală din cauza vîrstei, iresponsabilităţii sau din alte cauze prevăzute de prezentul cod.
(5) Se consideră complice persoana care a contribuit la săvîrşirea infracţiunii prin sfaturi, indicaţii, prestare de informaţii, acordare de mijloace sau instrumente ori înlăturare de obstacole, precum şi persoana care a promis dinainte că îl va favoriza pe infractor, va tăinui mijloacele sau instrumentele de săvîrşire a infracţiunii, urmele acesteia sau obiectele dobîndite pe cale criminală ori persoana care a promis din timp că va procura sau va vinde atare obiecte.

24 ноября 2017
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

In speta dvs. cel ce ameninta cu cutitul indeplineste rolul de autor, ci nu de complice. Deci, este coautor la viol, alaturi de cel ce intretine nemijlocit raportul sexual. Or, coautoratul (participatia simpla) presupune realizarea partiala sau integrala a laturii obiective. Cel ce ameninta utilizand cutitul realizeaza partial latura obiectiva... mai detaliat a infractiunii de viol, si anume: actiunea secundara. Or, infractiunea de viol este una complexa sub aspectul laturii obiective, fiind formata din actiune principala si actiune secundara. Autor este cel ce realizeaza cel putin una din aceste actiuni.

24 ноября 2017