Cod de identitate (IDNP)

29 мая 2024 3

Buna ziu. Sunt divortata, am trei copii, din care doi au atins majoratul, iar unul inca este minor. Acum fostul sot doreste (din motive religioase, se pare) sa anuleze codul de identitate (IDNP) al copilului minor, motivand ca el a facut certificatul de nastere. Poate el fara acordul meu sa faca acest lucru?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Serghei Sandu
  • Адвокат

Buna ziua Doriana! Nu poate sotul de unul singur sa decida chestiunea aceasta. Toate deciziile privind copiii, se iau de catre ambii parinti.

31 мая 2024
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Doriana, ex. soțul DVS o să dee cu oiștea în gard, el se socoate deștept, el vrea să demonstrexe așa ceva, dar n-o să primească, Asupra copilului interese au ambii părinți, DVS orientațivă, poate e termenul să-l decideți de drepturile părintești, ca el să nu aibă nici-o... mai detaliat influență asupra copilului. În așa caz o săl lăsați la o parte. Gândițivă la propunerea mea, dacă o să decideți sunteți în drept să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru o discuție mai amplă.

31 мая 2024